انتخاب پره مناسب برای میکسر آزمایشگاهی

فهرست عناوین

دستگاه همزن یا میکسر آزمایشگاهی

میکسر ها از دستگاه های مهم آزمایشگاهی هستند که برای همگن کردن و مخلوط کردن مواد با غلظت و ویسکوزیته های مختلف ، برهمکنش های بیشتر شیمیایی، یکنواخت نگه داشتن مخلوط مواد حین آزمایشات، افزایش یا کاهش دمای نمونه در آزمایشگاه ها و همچنین در ابعاد بزرگ تر صنعتی، استفاده می شوند.

پره میکسر آزمایشگاهی

انواع میکسر ها

به طور کلی میکسر ها دو نوع میکسر های مکانیکی و میکسر های مغناطیسی هستند. قدرت میکسر های مکانیکی بیشتر از نوع مغناطیسی است در حالی که معمولا میکسر های مغناطیسی ارزان تر هستند. میکسر های مکانیکی از قسمت های اصلی موتور، همزن، میله، پره، پایه و مخزن با حجم مشخص تشکیل شده اند. با توجه به کاربرد، نوع نمونه، گرانروی یا ویسکوزیته آن می توان میکسر مکانیکی مناسب را انتخاب کرد. باید حجم مخزن، قدرت موتور، نوع و جنس پره های میکسر را به درستی انتخاب کرد تا حداکثر بهره وری در کار ایجاد شود.

پره میکسر آزمایشگاهی

پره های میکسر

هنگام انتخاب میکسر مناسب برای انواع آزمایش ها باید قطعات درگیر در فرایند مخلوط و پراکنده کردن را مد نظر گرفت. پره هایی که در میکسر آزمایشگاهی استفاده می شود، با ایجاد جریان باعث انتقال انرژی موتور به مواد در مخزن نمونه می شوند که در نهایت نمونه مخلوط یا همگن می شود. دقت، سرعت و کار آمدی مخلوط شدن، نتیجه انتخاب میکسر با پره های مناسب است.

پره ها می توانند جریان های عمودی یا محوری ( به صورت موازی با میله متصل به پره)  یا شعاعی (به شکل عمود بر پره ها) ایجاد کنند. برای حصول بهترین نتیجه و راندمان انتخاب درست پره و نوع عملکرد آن، با توجه به نیاز کاربر و آزمایش مورد نظر، بسیار ضروری و حیاتی است. پس حتما باید محاسبات و کاربرد مد نظر گرفته شود و پس از مشورت با کارشناسان نوع دستگاه تعیین شود تا آسیبی به سرمایه و مواد اولیه آزمایشگاه ها وارد نشود.

پره میکسر آزمایشگاهی

جنس پره های میکسر

پره ها معمولاً از فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی، آلومینیوم، برنج، برنز، آلیاژ های تیتانیوم و نیکل یا پلاستیک ساخته می شوند و برای شتاب دادن به مایع در جهت خاصی طراحی شده است. پره های مختلف برای انواع مخلوط خاص استفاده می شود. برای افزایش طول عمر پره ها باید پس از استفاده آن ها را به درستی تمیز کرد.

انواع پره های میکسر

چهار نوع تیغه پروانه اصلی وجود دارد که می توانید با توجه به نیاز یکی از آنها را انتخاب کنید؛ ایرفویل(airfoil)، pitch blade، پره پروانه ای (propeller blade) یا پره شعاعی (radial blade).

پره میکسر آزمایشگاهی

پره میکسر Airfoil

پره ایرفویل یا پره های جریان پویا برای ایجاد حداکثر جریان با کمترین برش طراحی شده است. برش کمتر به این معنی است که برای مخلوط های سنگین تر و با ویسکوزیته بالا مناسب نیست. پره ایرفویل برای مخلوط هایی با گرانروی کم تا متوسط ​​مناسب است. ترکیبی از جریان بالا، شدت اختلاط بالا و برش کم، آن ها را برای مایعاتی که به برش حساس هستند بهترین گزینه می کند. اگر از برش صحیح برای مخلوط کردن مایع استفاده نکنید، مایعات حساس به برش می توانند به طور موقت یا دائم آسیب ببینند. به طور کلی کارآمد ترین پره است زیرا حداکثر پمپاژ را با کمترین برش تولید می کند.

پره میکسر pitch blade

این نوع پره ها کاربرد چند منظوره در بین سایر پره ها دارد و انتخاب آن ها کم ریسک است. این پره ها تا قبل از ساخته airfoil پر کاربرد ترین پره ها بودند. برای مخلوط های چسبناک و کاربرد هایی که نیاز به ترکیبی از پمپاژ و برش دارند، ایده آل است. شدت اختلاط بالایی دارد و برای مخلوط هایی که ویسکوزیته متوسط ​​دارند، جریان متوسطی دارد.

پره میکسر آزمایشگاهی

پره میکسر propeller blade

پره پروانه ای به خوبی با مخلوط ‌های ویسکوزیته کم تا متوسط ​​کار می‌کنند. این پره ها از پروانه های قایق های دریایی الگوبرداری شده اند و کاربرد بیشتری در میکسر های قابل حمل و کوچک تر دارند. به طور کلی برای مواد با ویسکوزیته کم و  میکس های مستقیم و با سرعت بالا، کارآمد و مقرون به صرفه هستند. این پره ها دارای برشی متوسط ​​با شدت اختلاط متوسط ​​تا زیاد هستند.

پره میکسر radial blade

کاربرد این پره ها برای مخلوط هایی است که نیاز به هم زدن در نزدیکی ته مخزن دارند، یا کاربردهایی که نیاز اصلی برش است. زاویه ای این پره ها دارند، باعث برش بیشتر می شود، اگرچه شدت اختلاط و جریان بسیار کمتر از سایر پره ها است.

علاوه بر پره هایی که در این جا درباره آن ها صحبت شد، انواع جدید تری از پره ها نیز وجود دارند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با رویان ایران تماس بگیرید. کارشناسان ما خوشحال می شوند تا شما در زمینه بهترین انتخاب پره میکسر راهنمایی کنند.

منبع: رویان ایران مرجع تجهیزات آزمایشگاهی

4.2/5 - (4 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «انتخاب پره مناسب برای میکسر آزمایشگاهی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا