الکتروفورز هموگلوبین

فهرست عناوین

الکتروفورز هموگلوبین چیست

الکتروفورز هموگلوبین یک آزمایش خون است که انواع مختلف پروتئین به نام هموگلوبین در گلبول های قرمز خون شما را با استفاده از دستگاه الکتروفورز اندازه گیری می کند که گاهی آن را آزمایش ارزیابی هموگلوبین می نامند.

جهت خرید الکتروفورز هموگلوبین با کارشناسان رویان ایران تماس بگیرید

انواع هموگلوبین

آزمایش الکتروفورز هموگلوبین یک آزمایش خون است که برای بررسی انواع مختلف هموگلوبین در خون انجام می شود. هموگلوبین در گلبول های قرمز خون حمل کننده  اکسیژن است.

الکتروفورز هموگلوبین به عنوان آزمایش غربالگری برای شناسایی هموگلوبین های طبیعی و غیر طبیعی و ارزیابی مقدار آن ها استفاده می شود. برای نوزادان  انجام این آزمایش ضروری است.

الکتروفورز هموگلوبین

انواع هموگلوبین شامل موارد زیر است

  • هموگلوبین A1 (HbA1) 
  • هموگلوبین A2 (HbA2)
  • هموگلوبین  جنینی F (HbF)
  • هموگلوبین C (HbC)
  • هموگلوبین S (HbS)

هموگلوبین A: رایج ترین نوع هموگلوبین است که به طور طبیعی در بزرگسالان یافت می شود.  در برخی از بیماری ها ، مانند تالاسمی ، ممکن است سطح هموگلوبین A کم و سطح هموگلوبین F بالا باشد.

هموگلوبین F: (هموگلوبین جنینی). این نوع به طور معمول در جنین و نوزادان تازه متولد شده وجود دارد. هموگلوبین F اندکی پس از تولد با هموگلوبین A (هموگلوبین بزرگسالان) جایگزین می شود. مقدار بسیار کمی هموگلوبین F پس از تولد ساخته می شود. بعضی از بیماری ها مانند بیماری سلول داسی شکل ، کم خونی آپلاستیک و سرطان خون ، انواع غیر طبیعی هموگلوبین و مقادیر بیشتری از هموگلوبین F دارند.

هموگلوبین A2: این یک نوع هموگلوبین طبیعی است که در بزرگسالان به مقدار کم یافت می شود.

هموگلوبین S: این نوع هموگلوبین در بیماری سلول داسی وجود دارد.

هموگلوبین C: این نوع هموگلوبین اکسیژن را به خوبی حمل نمی کند.

نکاتی مربوط به آزمایش توسط الکتروفورز خون

برای آمادگی در این آزمون نیازی به انجام کار خاصی نیست. اما اگر در 12 هفته گذشته انتقال خون داشته اید باید به پزشک خود بگویید. در این صورت ، این آزمایش می تواند نتیجه نادرستی ایجاد کند.

این آزمایش شامل گرفتن خون با سوزن است. خطرات آن کم است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خون ریزی
  • احساس سبکی  در سر
  • تجمع خون در زیر پوست (هماتوم)
  • عفونت

در آزمایشگاه، یک تکنسین خون را روی کاغذ مخصوص پخش می کند و آن را تحت تاثیر جریان الکتریسیته قرار می دهد. هموگلوبین ها به اطراف حرکت می کنند و خطوطی روی کاغذ تشکیل می دهند که نشان می دهد از هر نوع چه مقداری در خون شما است.

الکتروفورز هموگلوبین به دنبال چیست؟

این آزمایش می تواند به پزشک شما کمک کند تا دریابد که شما اختلال در خون دارید  یا خیر، و همچنین به پزشک کمک می کند تا متوجه شود چه نوع اختلالی در خون دارید. معمولاً همراه با سایر آزمایشات خون انجام می شود. ممکن است پزشک به شما بگوید که برای بررسی هموگلوبینوپاتی این آزمایش را انجام داده اند. این کلمه به معنی  وجود هموگلوبین های غیر طبیعی در خون است. هموگلوبین طبیعی اکسیژن را حمل می کند و آن را آزاد می کند تا عضلات و اعضای بدن شما بتوانند از آن استفاده کنند. هموگلوبین غیر طبیعی اکسیژن کمتری را حمل می کند. طول عمر این سلول های خونی کوتاه تر از هموگلوبین طبیعی است. می تواند منجر به چیزی به نام کم خونی همولیتیک شود. در اینجاست که گلبول های قرمز خون شما زودتر از آنچه باید می میرند.

هموگلوبین غیرطبیعی همچنین می تواند نشانه سایر شرایط باشد ، مانند:

بیماری سلول داسی شکل: به طور معمول ، سلول های خونی شما صاف ، گرد و در مرکز کمی نازک تر هستند. آن ها مانند یک قطعه خمیر گرد هستند که شما وسط آن را توسط شست خود له کرده اید. انعطاف پذیر هستند و می توانند از رگ های خونی ریز عبور کنند. در بیماری سلول داسی شکل ، آن ها شکل داس پیدا می کنند. آن ها سفت هستند و می توانند در رگ های خونی کوچک گیر کنند ، بنابراین خون نمی تواند عبور کند. وقتی اعضای بدن و عضلات اکسیژن مورد نیاز بدن را دریافت نکنند ، این می تواند درد زیادی ایجاد کند. آفریقایی ها و آمریکایی ها در مقایسه با نژادهای دیگر خطر کم خونی سلول داسی شکل را دارند.

بیماری هموگلوبین C: می تواند کم خونی خفیف به شما بدهد و طحال را بزرگتر کند. اما بیشتر اوقات مشکل زیادی ایجاد نمی کند مگر اینکه انواع دیگر هموگلوبین غیر طبیعی هم داشته باشید. آفریقایی ها و آمریکایی ها بیشتر در معرض خطر هموگلوبین C هستند.

تالاسمی: بیش از یک نوع این اختلال وجود دارد. اگر آن را داشته باشید ، بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نمی کند یا هموگلوبین کافی در آن ها وجود ندارد. بسته به نوع هموگلوبین که تحت تأثیر آن قرار دارد ، تالاسمی می تواند به شما کم خونی خفیف ، متوسط یا شدید بدهد. این اختلالات از طریق ژن ها از والدین به بچه ها منتقل می شود. افراد ایتالیایی ، یونانی ، خاورمیانه ، آسیای جنوبی و آفریقایی ت بیشتر به تالاسمی مبتلا می شوند.

جهت بررسی دستگاه الکتروفورز عمودی، الکتروفورز افقی، منبع تغذیه الکتروفورز و سایر محصولات مرتبط به فروشگاه اینترنتی رویان ایران مراجعه بفرمائید.

منابع:

 رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-hemoglobin-electrophoresi

امتیاز دهی به محتوا

2 دیدگاه دربارهٔ «الکتروفورز هموگلوبین»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا