اصول تمیز کردن هود لامینار

فهرست عناوین

ضرورت تمیز کردن هود لامینار

هود لامینار یکی از تجهیزات ضروری در آزمایشگاه به ویژه آزمایشگاه های مرتبط با علوم میکروبیولوژی، زیست شناسی و ژنتیک است. از این هود برای کار با نمونه هایی استفاده می شود که خاصیت بیماری زایی دارند و اگر آزمایش بر روی این نمونه ها زیر هود انجام نشود ممکن است پرسنل آزمایشگاه و اپراتور درگیر آلودگی و بیماری شوند که منشا آن نمونه ای است که بر روی آن آزمایش انجام می دهند. علاوه بر این ممکن است نمونه یا میکروارگانیسم مورد مطالعه نباید در معرض هوای آزاد یا هوای آزمایشگاه قرار گیرد و برای رفع این مشکل بهترین راه حل انجام آزمایش زیر هود های لامینار است تا بتوانید بهترین و مطمئین ترین نتیجه را از آزمایش به دست آورید. تمیز کردن هود لامینار در نتایج آزمایش و طول عمر بیشتر آن تاثیر دارد.

تمیز کردن هود لامینار

در این پست مراحل کلی تمیز کردن هود لامینار را بررسی می کنیم.

رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، با کیفیت ترین هود لامینار را با قیمتی مناسب به فروش می رساند. هود لامینار رویان ایران مجهز به فن سانتریفیوژ، فیلترهای هپا و اولپا، لامپ UV ضد عفونی، لامپ LED روشن کننده و درب محافظ هستند.

خرید هود لامینار

تمیز کردن هود لامینار قبل از هرگونه فعالیت دیگر

قبل از انجام هر گونه آزمایش زیر هود لامینار، اطمینان از تمیز بودن فضای کار بسیار مهم است. تمیز کردن هود لامینار قبل از انجام آزمایش برای به دست آوردن نتایج دقیق پس از انجام آزمایش امری ضروری و حیاتی است زیرا برخی از نمونه های مورد آزمایش به کوچک ترین آلودگی ها حساس هستند و ممکن است استریل نبودن هود در نتیجه آزمایش تاثیر بگذارد.

برای تمیز کردن هود قبل از انجام آزمایش مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. دستگاه را خاموش کرده و از منبع تغذیه جدا کنید.
  2. اگر تجهیزات، وسایل و حتی نمونه ای زیر هود و در محل انجام آزمایش است خارج کنید. اگر زیر هود زباله هم مشاهده کردید با رعایت نکات ایمنی و احتیاط آن را سطل های زباله مخصوص دور بریزید.
  3. با دستمالی نسبتا مرطوب گرد سطوح خارجی هود را بگیرید.
  4. فیلتر هپا هود را بررسی کنید. اگر نشانه هایی از آلودگی فیلتر مشاهده کردید حتما آن را با فیلتر نو و تمیز مطابق با دستورالعمل دفترچه راهنما تعویض کنید. زیرا اصلی ترین بخش هود لامینار همین فیلتر های هپا هستند که مانع از جا به جایی هوا از خارج هود به داخل و همچنین از داخل هود به فضای آزمایشگاه و پخش آلودگی می شوند.
  5. ماسک، دستکش، روپوش و عینک آزمایشگاهی بپوشید و سطوح داخلی هود را با دستمالی مرطوب و بدون پرز از آلودگی پاک کنید. از کنج ها و شیار های داخل دستگاه غافل نشوید چون احتمال باقی ماندن آلودگی در این نواحی  وجود دارد.
  6. سطوح داخلی هود را با اتانول 70 درصد استریل کنید و اجازه دهید برای مدت مشخصی روی سطوح بماند و اثر ضدعفونی کنندگی خود را بر جای بگذارد و بعد از آن با پارچه ای تمیز و کمی مرطوب دوباره روی سطوح داخلی هود را پاک کنید.
  7. در این مرحله برای بازگرداندن تمام وسایلی که در ابتدای کار زیر هود قرار داشتند ابتدا مراحل استریل سازی را انجام دهید و سپس وسایل ضد عفونی شده را زیر هود قرار دهید.
  8. در مرحله آخر لامپ UV هود را در جهت استریل سازی فضای داخل هود به مدت مشخصی روشن کنید.
هود لامینار رویان ایران

تمیز کردن هود لامینار پس از انجام آزمایش

پس از انجام آزمایش زیر هود لامینار، تمیز کردن هود لامینار برای جلوگیری از پخش آلودگی در فضای آزمایشگاه و حفظ سلامت و ایمنی پرسنل آزمایشگاه ضروری است. همچنین استریل سازی هود به افزایش طول عمر تجهیزات کمک می کند و دریافت نتایج قابل اعتماد در آزمایش های بعدی را تضمین می کند.

اصول تمیز کردن پس از آزمایش

تمام مراحل تمیز کردن هود لامینار پیش از انجام آزمایش باید عینا بعد از انجام آزمایش نیز دوباره تکرار شود. با این تفاوت که شما اکنون می دانید که با چه نمونه ای سر و کار داشته اید و از میزان آلودگی آن نمونه آگاه هستید. پس نکات ایمنی را رعایت کنید و از محصولاتی که برای استریل سازی سطوح در برابر شدت آلودگی آن نمونه مناسب تر است و به هود آسیب نمی رساند استفاده کنید. نواحی که بیشتر در معرض آلودگی نمونه مورد آزمایش بودند را با دقت بیشتری ضدعفونی کنید.

خرید هود لامینار از رویان ایران

تمیز کردن هود لامینار قبل و بعد از آزمایش برای حفظ یک محیط استریل در آزمایشگاه ها، سلامت پرسنل آزمایشگاه و اطمینان از صحت نتایج ضروری است. با پیروی از اصول تمیز کردن ذکر شده در بالا و مطالعه دستورالعمل تمیز کردن هود لامینار محققان می توانند عملکرد تجهیزات خود را بهینه کرده و آزمایشات را با اطمینان خاطر انجام دهند. به یاد داشته باشید، یک فضای کاری تمیز پایه و اساس تلاش های علمی موفق است.

شما می توانید هود لامینار مورد نیاز خود را از رویان ایران مرجع فروش تجهیزات آزمایشگاهی کشور با بهترین کیفیت و کمترین هزینه خریداری کنید. همچنین می توانید هر روز هفته برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا