استاندارد های اتوکلاو

فهرست عناوین

اتوکلاو، روشی برای استریل کردن

استفاده از گرمای مرطوب کشتن همه میکروارگانیسم ها از جمله اندوسپور های مقاوم در برابر حرارت را تسهیل می کند. این روش میکروب زدایی با گرم کردن مواد داخل دستگاه در دمای بالاتر از نقطه جوش آب انجام می شود. با توجه به قوانین گاز ها، با افزایش فشار داخل دستگاه می توان به این امر دست یافت.

اتوکلاو برقی

یک اتوکلاو می توانید تمامی این شرایط را برای ضد عفونی فراهم کند. انتخاب اتوکلاو استاندارد متناسب با کاربرد و ویژگی هایی که در نظر دارید بسیار مهم است.

به مطالعه این مقاله ادامه دهید تا اطلاعات مفیدی برای خرید اتوکلاو مناسب به دست آورید.

استاندارد های اتوکلاو شامل چه مواردی است؟  

پیش از بررسی پارامتر های مختلف اتوکلاو استاندارد، پیشنهاد می شود با ساختار اتوکلاو و قسمت های مختلف آن آشنا شوید.

مطابق سند استاندارد ملی به شماره 4583 اتوکلاو که برای ضد عفونی تجهیزات، مواد و ابزار ها به کار می رود باید در مواد مورد استفاده، محفظه اتوکلاو، نحوه ساخت، مولد های بخار، کنترلر های شرایط محیط داخل اتوکلاو و ساختمان دستگاه استاندارد باشند. این که هر کدام از قسمت ها باید دارای چه ویژگی هایی باشند، مورد بحث این مقاله است.

جنس مواد به کار رفته برای ساخت اتوکلاو

انتخاب مواد براي ساخت قسمت هاي مختلف ظروف تحت فشار و سایر قسمت ها، بايد با توجه به مناسب بودن مواد براي شرايط نهايي كاري و ساخت صورت گيرد . تأثيرات خورندگي گالوانيك و اختلاف انبساط بايد هنگام استفاده از فلزات غير مشابه كه در تماس با يكديگر قرارمي‏گيرند و نيز حساسيت برخي از فولاد هاي ضد زنگ نسبت به فشار و خوردگي شكافي، مورد توجه قرارگيرد .

در جدول زیر جنس فلزاتی که می توان در ساخت اتوکلاو به کار برد به همراه نحوه اتصالات هر کدام آمده است:

محفظهاتصالات
فولاد ضد زنگفولاد ضد زنگ از نوع جنس مشابه محفظه
فولاد کربن دار با روکش فولاد ضد زنگفولاد ضد زنگ از نوع جنس مشابه روکش محفظه
فولاد کربن دار با روکش نیکلنیکل یا آلیاژ مس- نیکل
فولاد کربن دارفولاد کربن دار از نوع جنس مشابه محفظه
آلیاژ مس- نیکلآلیاژ مس- نیکل از نوع جنس مشابه محفظه
مسمفرغ
آلومینیومآلومینیوم

سازنده بايد مقاومت طراحي نامي اتوكلاو را روي سطح خارجي اتوكلاو علامت گذاري كند . مقاومت طراحي نامي هر ماده بكار رفته در ساخت پوسته و دو سر محفظه اتوكلاو و مولد بخار , شامل در و قاب بايد در مدارك همراه ذكر شود .

محفظه اتوكلاو

اتوکلاو ها بر اساس نوعی که دارند می توانند از در قسمت جلو یا بالا داشته باشند. محفظه اصلی داخلی اتوکلاو باید فضایی مناسب جهت قرار دادن مواد و تجهیزات داشته باشد. طراحي آن به گونه ‏اي باشد كه مايعات حاصل از بخار بتوانند تخليه شده و بخار در تمام قسمت ها گردش كند .

اتوکلاو گازی

اتوکلاو هایی که دارای فضای نگه داری عمودی، تنها مجاز به داشتن یک در از بالا هستند. توصيه مي ‏شود كه تنها يك در روي اتوكلاو تعبيه شود , مگر در موارد استثنايي كه استفاده از دو در مجاز است. يعني در مواردي كه از يك در براي قرار دادن مواد و وسايل آلوده و از در ديگر براي خارج كردن تجهیزات ضدعفونی شده استفاده مي‏ شود .

مولد های بخار

مولد های بخار باید بگونه ای طراحی و نصب شوند که به راحتی بتوان آن ها را بررسی و تمیز کرد. برای ایجاد ارتباط بین مولد بخار و محفظه اصلی اتوکلاو، باید از لوله های مسی و اتصالات مناسب کاربری این دستگاه استفاده شود.

ضخامت و مقاومت دیواره ها

مطابق استاندارد 4583،  مقادير تنش طراحي براي مواد اولیه مورد استفاده، در دماي طراحي، نبايد از مقادير مقاومت طراحي نامي بيشتر شود .

ضخامت دیواره ها برای هر کدام از مواد اولیه ای که می توانند مورد استفاده قرار گیرند در جدول زیر آورده شده است:

جنسحداقل ضخامت (mm)حداکثر ضخامت (mm)
فولاد کربن دار4.7516
فولاد ضد زنگ1.6525
آلیاژ آلومینیوم2.0040
مس2 یا قطر محفظه×1.50 (هرکدام بیشتر است)10

محفظه های تحت فشار داخلی می توانند به شکل مستطیل یا استوانه باشند.

اتوکلاو بخار

قطعات تقویتی، در صورت لزوم، باید به صفحه مسطح جوش داده  شده باشند.

در ها

در ها می توانند مسطح یا از بیرون به شکل محدب باشند. واشر های قابل تعوض روی در ها نصب شده باشند. هنگاهی که در باز است، باید بتوان سطح واشر را به طور کامل دید و در صورت نیاز تمیز و تعویض نمود. لوله‏ها و ساير سازه ‏هاي نگهدارنده بايد به نحوي طراحي شوند كه تغييرات كاري در ضخامت واشر در را جبران كنند .

اهرم های مخصوص بستن در باید به گونه ای طراحی و استفاده شوند که به هیچ کدام از قطعات دیر دستگاه فشاری وارد نکنند.

در ها می توانند به صورت دستی یا خودکار باز یا بسته شوند. کاربر برای باز کردن یا بستن در دستی نباید نیرویی بیشتر از 150 نیوتن مصرف کند. برای در ها خودکار این ویژگی باید وجود داشته باشد که بتوان در شرایط خاص به صورت دستی در را باز کرد.

در این مقاله سعی شد به طور مختصر درباره استاندارد های اتوکلاو و ویژگی های آن بحث شود. در صورت نیاز به خرید انواع کلاس های اتوکلاو استاندارد با شرکت رویان ایران، مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی کشور، تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا