اجزای مهم در سکوبندی آزمایشگاه

فهرست عناوین

سکوبندی آزمایشگاه

سکوبندی آزمایشگاهی مناسب و کابینت های آزمایشگاهی یک چالش چند وجهی است. داشتن یک طراحی آزمایشگاهی مطلوب برای هر فضای آزمایشگاهی بسیار مهم است و حتی کوچکترین نقص طراحی آزمایشگاه می تواند منجر به تاخیر و افزایش اشتباهات و تصادفات شود ، بنابراین بسیار مهم است که یک آزمایشگاه علمی با بالاترین استانداردهای سکوبندی ایجاد شود.

سکوبندی

اجزای مهم در سکوبندی آزمایشگاه

سکوبندي دو طرفه

یکی از بهترین نوع سکوبندي در آزمایشگاه ها، سکوبندی هاي دوطرفه می باشد كه داراي كاربردهاي متنوعی از جمله فضاي نگهداري مواد و تجهيزات آزمایشگاهی، امکان نصب سينک هاي شستوشو در یک یا دو طرف سکو و همچنين نصب انواع پریزها می باشند.

سکوبندي یک طرفه

 این نوع سکوبندي همانند سکوبندی هاي دوطرفه است  و معمولا جهت قراردادن دستگاه ها استفاده می شود.

سکوبندی

سکوهاي دستگاهی

این نوع از سکوبندي یک طرفه بوده و پشت این سکوها توسط صفحات عایقی پوشانده شده تا محلی براي اتصالات الکتریکی باشد.

سکوهاي شستوشوي آزمایشگاهی

سکوهاي شستوشوي آزمایشگاهی در دو نوع می باشند. نوع یک طرفه كه به دیوار نصب می گردد و نوع دو طرفه که در وسط آزمایشگاه متصل است . در این سکوها از رویه هاي یکپارچه سراميکی ضد اسيد، گرانيتی یا رزینی استفاده می شود. مزیت استفاده از این رویه ها عدم وجود درز است كه موجب سهولت در رفع آلودگی و همچنين زیبایی سکوها می گردد.

ميز توزین

دليل استفاده از این سکو در محيط هاي آزمایشگاهی این است كه در هنگام توزین از انتقال ارتعاشات زمين به ترازو جلوگيري شود تا اندازه گيري دقيقی داشته باشيم. بدین منظور در مركز این سکوها معمولا یک سنگ از جنس گرانيت كه روي چهار ضربه گير الستيکی قرار دارد، استفاده مي شود. همچنين روي این سکوها یک پریز مجهز به ارت كه روي یک پایه قرار دارد نيز نصب می گردد.

هنگام طراحی آزمایشگاه خود چه نکاتی را باید در نظر بگیرید ؟

هنگام طراحی آزمایشگاه ، تعیین خطرات بیولوژیکی ، رادیولوژیکی و شیمیایی ، نوع کاری که باید انجام شود و غیره اساسی است.

آزمایشگاه های سراسر جهان محیط هایی با تکنولوژی بالا را فراهم می آورند که محققان برای توسعه پیشرفت های پیشگامانه نیاز دارند.

حتی کوچکترین جزئیات نیز اگر عملکرد ضعیفی داشته باشند می توانند بر عملکرد آزمایشگاه و ایمنی زیستی تأثیر منفی داشته باشند ، بنابراین تهیه این مکان ها برای کاربرانی که از آن ها استفاده می کنند بسیار حیاتی است.

مشخصات زیر را برای سکوبندی در آزمایشگاه در نظر بگیرید:

  • سکوبندی باید از جنسی باشد تا به راحتی تمیز شود ، مناسب (از نظر اندازه و عملکرد) و به اندازه کافی مقاوم باشند تا در برابر مواد آسیب نبینند.
  • سکوبندی نباید شامل سطوح پارچه ای باشد که ممکن است آلودگی ها را جذب کرده و در خود نگه دارد.
  • روی چرخ های قفل شونده می توانند به راحتی جابجا شوند و دسترسی آسان برای تمیز کردن و را امکان پذیر می کند.
  • با ویژگی های تنظیم ارگونومیک باعث راحتی هنگام کار می شود و می تواند احتمال وقوع حوادث را کاهش دهد.
سکوبندی

مشخصات زیر را برای کابینت ها در نظر بگیرید:

  • صفحات کابینت باید در برابر آب ، حرارت ، مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده هایی که ممکن است در آزمایشگاه استفاده شوند ، مانند اسیدها ، قلیاها و حلال های آلی ، مقاوم باشند.
  • کابینت های چوبی ، کاشی کاری شده ، فلزی ، بتنی یا رنگ آمیزی شده در صورتی که درزی نداشته باشند قابل قبول هستند .
  • تا جایی که ممکن است نکابینت ها باید لبه های خمیده ای داشته باشند تا تمیزکاری آسان انجام شود.

جنس سکوبندی

یکی از مشخصه های خاصی که برای آزمایشگاه ها ضروری است و مورد استفاده قرار می گیرد، خاصیت همگن بودن رویه کار سکوبندی است، به نحوی که هیچ امکانی برای نفوذ مایعات نداشته باشند. سکوبندی آزمایشگاهی با رویه ها و جنس های مختلف از جمله چوب ، ورقه های پلاستیکی ، رزین فنولیک ، رزین اپوکسی و فولاد ضد زنگ موجود است . هر یک بسته به آزمایشگاهی که در آن استفاده می شود دارای مزایای خاصی است. آن ها می توانند در برابر حرارت ، رطوبت ، باکتری ها یا سایش ها مقاومت کنند.

منبع: رویان ایران مرجع تجهیزات آزمایشگاه

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا