اتوکلاو آرایشگاهی

فهرست عناوین

اتوکلاو آرایشگاهی چیست

در آرایشگاه ها با توجه به این که تجهیزات مستقیما با پوست و موی افراد بر خورد می کنند، به شدت می توانند عامل انتقال آلودگی ها و بیماری ها باشند. بهتر است تا جایی که امکان دارد، هر فرد وسایل اصلاح شخصی خود را به همراه داشته باشد. در غیر این صورت باید تمام تجیزات قبل از استفاده برای هر نفر کاملا ضد عفونی شوند. پرسنل آرایشگاه ها با استفاده از اتوکلاو آرایشگاهی باید ابزار هایی که در آرایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند قبل از استفاده مجدد آن برای شخصی دیگر استریل کنند. به این ترتیب دیگر آرایشگاه ها مانع از انتقال آلودگی ها می شوند.

اتوکلاو آرایشگاهی یک محفظه بسته دارای لامپ UV است. با قرار دادن ابزار ها داخل آن و تابش فرابنش درصد زیادی از آلودگی ها و میکروب ها ازبین خواهند رفت. به این ترتیب این وسیله می تواند مانع از انتقال بیماری به فرد دیگر شود.

لزوم استفاده از اتوکلاو در آرایشگاه ها

از سال 1390 وزارت بهداشت با صدور بخشنامه ای به اتحادیه آرايشگران و پیرایشگران زنانه، تمامی آرایشگران را ملزم به استریل سازی وسایل مورد استفاده کرده است. استفاده از اتوکلاو آرایشگاهی در طی این چندین سال در آرایشگاه ها اجباری شده است. بنابراین عدم استفاده از این دستگاه ممکن است به لغو صلاحیت آرایشگران و یا جریمه نقدی منجر شود.

اتوکلاو آرایشگاه

ویژگی ها و مشخصات اتوکلاو آرایشگاهی

همانطور که اشاره شد دستگاه اتوکلاو آرایشگاهی با استفاده از تابش اشعه یو وی به تمامی ابزارآلات مورد استفاده در آرایشگاه می تواند در مدت کوتاهی به صورت کامل ابن وسایل را کاملا استریل کند. جنس این اتوکلاو از استیل است و مقاوم نسبت به مواد شیمیایی ساخته شده است و طول عمر زیادی دارد. این دستگاه در انواع رومیزی و سطلی به فروش می رسد

این دستگاه ها در مقایسه با سایر کلاس های اتوکلاو بسیار ساده هستند. در آن ها فقط از لامپ یووی استفاده می شود و معمولا فشار بخار ایجاد نمی کنند.

دستگاه اتوکلاو قابلیت این را  دارد تا در مدت بسیار کوتاهی ابزار و تجهیزات آرایشگاهی را استریل کند. سایز دستگاه اتوکلاو آرایشگاهی کوچک است و فضای زیادی را اشغال نمی کند. همچنین کار با این دستگاه نیاز به تخصص یا آموزش خاصی ندارد. کار با این دستگاه آسان است. تمام پرسنل به راحتی می توانند از این وسیله استفاده کنند.

در صورت بروز مشکل در کاربرد دستگاه، عیب یابی اتوکلاو ساده است و پرسنل می توانند مشکل را برطرف کنند.

انواع مختلف دستگاه اتوکلاو آرایشگاهی

این نوع اتوکلاو به دو نوع بخار و اشعه UV تقسیم می شود. اتوکلاو بخار از نوع کلاس N و سطلی در سایز 10 لیتری مورد استفاده قرار می گیرد. اتوکلاو های UV شامل محفظه ای برای قرارگرفتن وسایل آرایشگاه در زیر اشعه لامپ UV تایپ C می باشند. تفاوت این دو نوع اتوکلاو در این است که در اتوکلاو نوع بخار تجهیزات در مدت زمان حدود نیم ساعت به صورت یکنواخت استریل می شوند. از اتوکلاو بخار بازدهی و عملکرد بهتری نسب به اتوکلاو یوووی نشان می دهد.

اتوکلاو های دارای لامپ یووی در صورتی بازدهی بالا میدهند که ابزار در تماس مستقیم با نور فرابنفش باشند. در واقع اگر قسمتی از تجهیزات با نور مستقیم UV در تماس نباشند استریل نمی شوند. لذا توجه به این نکته ضروری است.

لازم به ذکر است اتوکلاو های UV نیز به مدت زمان تقریبی حداقل 30 دقیقه برای استریل کردن تجهیزات نیاز دارند.

کدام ابزار و تجهیزات در آرایشگاه ها باید ضد عفونی شوند؟

 • ناخن گیر
 • موچین
 • قیچی
 • شانه و برس
 • تجهیزات مخصوص کاشت ناخن
 • تجهیزات مخصوص تتو، هاشور و اپیلاسیون
 • هرگونه وسیله تیز و برنده مانند تیغ
 • حوله ها

برای استعلام قیمت و خرید اتوکلاو آرایشگاهی با لامپ یووی با کارشناسان فروش رویان ایران، مرجع فروش تجهیزات آزمایشگاهی کشور، تماس بگیرید.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

4/5 - (7 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «اتوکلاو آرایشگاهی»

  1. با سلام
   اتوکلاو یووی در کل دستگاهی با بازدهی نسبی هست و نمی تواند کامل استریل کند اما در استریل یک دستگاه کمک حال می باشد. اتوکلاو های بخار عملکرد بهتری دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا