آون صنعتی آزمایشگاهی

فهرست عناوین

آون صنعتی آزمایشگاهی

آون ها کاربرد های بسیاری چه در صنعت و چه در آزمایشگاه های تحقیقاتی و پژوهشی دارند. آون مناسب از لحاظ تمام ویژگی ها را با توجه به کاربردی که مد نظر دارید انتخاب کنید. آون ها در ابعاد صنعتی و آزمایشگاهی قابل عرضه هستند.

آون صنعتی

این مقاله قصد دارد خصوصیات کلی و کاربرد های انواع آون را شرح دهد تا با استفاده از آن بتوانید آون مورد نیاز خود را خریداری کنید.

آون آزمایشگاهی؛ انواع مخلتف و کاربرد ها

آون های آزمایشگاهی که به آن ها فور نیز گفته می شود، می توانند اندازه کوچک و اصطلاحا رومیزی داشته باشند یا در ابعاد بسیار بزرگ تر که به نام آون های آزمایشگاهی صنعتی شناخته می شوند.

آون ها می توانند طیف وسیعی از کاربرد ها را پوشش دهند و از اصلی ترین دستگاه هایی است که یک محیط آزمایشگاهی به آن نیاز دارد.

استریل کردن و خشک کردن ظروف و تجهیزات آزمایشگاهی، گرم کردن نمونه ها، تبخیر حلال آن ها و ایجاد شرایط محیطی مناسب برای تست های تنشی یک محصول می توانند مثال هایی از کاربرد های انواع آون باشد.

آون آزمایشگاهی رومیزی

برای فعالیت های آزمایشگاهی کوچک مانند آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاه ها، آون های آزمایشگاهی کم حجم و اندازه ای که روی بنچ های آزمایشگاهی قرار گیرد مناسب است. این آون ها قابلیت تنظیم دما از دمای محیط تا دما های بالای 100 درجه را دارند که با توجه به نیازی که دارید و مشخصات دستگاه ها می توانید دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

آون صنعتی

آون صنعتی آزمایشگاهی

آزمایشگاه های مراکز صنعتی یا مراکز نیمه صنعتی نیاز به آون ها با حجم و اندازه بزرگتری دارند. آون های صنعتی آزمایشگاهی به اندازه ای بزرگ هستند که حتما یک فضای اختصاصی برای قرار دادن آن ها در نظر داشت.

محفظه داخلی آون صنعتی آزمایشگاهی، مانند سایر آون های آزمایشگاهی عایق حرارتی است و گرمای ایجاد شده داخلی را به خارج انتقال نمی دهد.

حجم این دستگاه ها نسبت به نوع آزمایشگاهی ساده بسیار بالا تر است و معمولا از 250 لیتر به بالا آون صنعتی آزمایشگاهی به حساب می آید. به همین دلیل درون آون یک فن قدرتمند تعبیه شده است که کمک به یکنواخت کردن دمای تمام نقاط محیط داخلی آون می کند.

حداکثر دمایی که هر آون می تواند تامین کند، حدود 300 درجه سانتی گراد است. حتما قبل از تهیه محصول، تمامی مشخصات را بررسی کرده و مطابق با نیاز خود، دستگاه را خریداری کنید. در صورتی که نیاز به دمای بالا تر دارید، باید به سراغ کوره های الکتریکی 1200 درجه بروید.

شرکت رویان ایران، مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی کشور، با توجه به نیاز خریدار، سفارش ساخت آون در همه سایز ها، ابعاد و مشخصات می پذیرد. لطفا برای تهیه آون مورد نیاز خود با مشاوران شرکت تماس بگیرید.

آون صنعتی آزمایشگاهی چه کاربرد هایی دارد؟

در صنایع مختلفی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، پلیمریزاسیون و پلاستیک، سرامیک، داروسازی، متالورژی، صنایع غذایی، کلیه فرایند های استریلیزاسیون و خشک کردن، نیاز به آون احساس می شود.

آون صنعتی

در بسیاری از فرایند ها، خشک کردن یا به طور کلی حرارت دادن به نمونه باید کاملا ظریف باشد؛ زیرا خشک کردن خیلی سریع، کند یا نا هموار می تواند به محصول آسیب برساند. با استفاده از این دستگاه، به شرط کالیبره بودن و دقت کافی، این نوع مشکلات اصلا به وجود نخواهند آمد.

برخی از کاربرد های رایج آون صنعتی آزمایشگاهی شامل موارد زیر است:

ایجینگ (Aging): تغییری وابسته به زمان و دما در خواص برخی از آلیاژ ها

باز پخت (Annealing): برای سخت کردن برخی قطعاتی که از فولاد های با درصد پایین کربن (کمتر از 0.25%) ساخته می شوند. هم چنین این کار باعث می شود قطعات کمی انعطاف پذیر شوند تا هنگام کار دچار شکستگی نشوند.

خشک کردن: برای حذف رطوبت و حلال ها به خصوص در سنتز مواد شیمیایی استفاده می شود.

استریلیزاسیون: در استریل کردن ابزار های پزشکی و جراحی نقش کلیدی دارند. با دمای بالایی که ایجاد می شود، باکتری ها و سایر میکروب ها از بین می روند. البته روش های دیگری مانند اتوکلاو برای استریلیزاسیون در آزمایشگاه استفاده می شوند. برای تفاوت این دو در ضد عفونی کردن تجهیزات، مقاله تفاوت اتوکلاو و فور در فرایند استریل کردن را مطالعه کنید.

پخت: از گرمای ایجاد شده برای تغییرات فیزیکی و شیمیایی در محصولات استفاده می شود.

برن آف (Burn-off): حذف کردن رنگ های خشک شده، اپوکسی ها و پلاستیک ها از قطعات فلزی و سایر مواد

همان طور که گفته شد موارد استفاده از این دستگاه بسیار است و در طیف گسترده ای از فرایند های تخصصی که نیاز به دما دارند به کار می روند. با دریافت مشاوره از کارشناسان رویان ایران، می توانید مناسب ترین آون را با توجه به نیازی که دارید، تهیه کنید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا